Nie od dziś wiadomo, że praca w warsztacie nie jest łaskawa dla skóry naszych dłoni. Różnego rodzaju substancje, na których oddziaływanie jesteśmy narażeni nierzadko wywołują reakcje alergiczne, które w efekcie uniemożliwiają nam dalszą pracę. Jakość używanych na co dzień rękawic odgrywa niezwykle istotną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa. W doborze tych odpowiednich, obok jakości, bierzemy pod uwagę głównie rodzaj materiału z którego zostały wykonane oraz cenę. 

Pierwsze rękawice ochronne zostały użyte już w 1758 roku przez… niemieckiego ginekologa w celu ochrony przed zakażeniami.  W drugiej połowie XIX wieku zaczęto używać rękawic gumowych – były one wówczas grube i mało elastyczne, co znacznie utrudniało pracę.  Od tego czasu sporo się zmieniło…

W 1935 roku zespół inżyniera Wacława Szukiewicza z Chemicznego Instytutu Badawczego przeprowadził udaną próbę syntezy sztucznego kauczuku. Powstały wówczas kauczuk akrylonitrylo-butadienowy (NBR) to kauczuk stosowany, między innymi, do produkcji popularnych dziś rękawic nitrylowych, będących alternatywą dla rękawic lateksowych.


bd7d4aab-eb06-4ab2-b1e6-048b349d35c5.jpg


Dlaczego nitryl jest lepszy od lateksu?

Rękawice nitrylowe posiadają wielu zwolenników, głównie ze względu na swoje właściwości. Mają one podobne zastosowanie do rękawic lateksowych - jednak, co bardzo istotne, są one neutralne dla skóry. Co za tym idzie, nie wywołują reakcji uczuleniowych. W przypadku osób wrażliwych na lateks, nawet najmniejszy kontakt z tym tworzywem może wywołać niepożądane reakcje. Nitryl nie wykazuje właściwości alergizujących, co bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Rękawice wykonane z tego tworzywa zyskały przewagę nad lateksowymi, ponieważ są dużo odporniejsze na działanie substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki, oleje, lakiery, płyny chłodzące itp. Ponadto, nitryl jest nawet trzykrotnie bardziej wytrzymały niż lateks, odporniejszy na przebicia i ścieranie, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie nie tylko w warsztatach samochodowych, ale również w branży medycznej, laboratoriach badawczych, kosmetycznych czy salonach tatuażu.

 

 14c7b329-a0c0-427a-ba25-2e671d654da4.jpg

Cena…

Okazuje się, iż koszt rękawic wykonanych z syntetycznego kauczuku jest często zbliżony do tych wykonanych z lateksu. Natomiast wytrzymałość, trwałość, rozciągliwość i komfort użytkowania rękawic nitrylowych, to cechy których niekiedy na próżno możemy szukać w produktach alternatywnych. Co więcej, stabilność cen rękawic nitrylowych stanowi kolejny argument przemawiający na ich korzyść. Koszt rękawic lateksowych może być zróżnicowany, a wynika to z dostępności naturalnej gumy. Nitryl natomiast, jest produktem chemicznym, wytwarzanym przez człowieka. Proces produkcyjny jest zatem o wiele bardziej stabilny i przewidywalny. 

Jeszcze nie tak dawno korzystanie z rękawic wykonanych z nitrylu kojarzyło się nam z brakiem komfortu, wynikającym z niedostatecznej rozciągliwości materiału i trudności dopasowania go do naszych dłoni. Mankamenty te, w toku kilkudziesięciu lat produkcji, zostały zniwelowane do minimum, dzięki czemu obecnie różnice w użytkowaniu rękawic nitrylowych  a tych produkowanych ze znanego nam lateksu, stały się praktycznie niezauważalne.

Dokonując wyboru spośród dostępnych na rynku rękawic, należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo, a jeżeli idzie ono w parze z komfortem, to rękawice nitrylowe spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.