Ciężarki do wyważania kół samochodów osobowych, ciężarowych jak i motocyklowych
Kompleksowy przewodnik po ciężarkach do wyważania kół
Podczas poruszania się po drogach często natrafiamy na mniejsze lub większe nierówności w nawierzchni. Każdy dynamiczny wjazd w przysłowiową "dziurę" może powodować tak zwane bicie felg, czyli zjawisko, które objawia się poprzez przenoszenie wibracji na kierownicę lub też delikatne ściąganie pojazdu w prawą bądź lewą stronę. Aby zapobiec wspomnianym objawom wykorzystuje się ciężarki do kół. Jakie rodzaje wyróżniamy? Oto wszystko, co należy wiedzieć na temat ciężarków do samochodów osobowych, ciężarówek i motocykli!
W jakim celu stosuje się ciężarki do kół?
Aby wyrównać środek rozłożenia masy koła wykonuje się proces jego wyważania. Specjalistyczne narzędzie wyposażone w czujniki pozwala wykryć miejsca na feldze, gdzie występuje nierówność w parametrach. To właśnie w tym momencie stosuje się ciężarki do kół, które mają za zadanie wyrównać obrót felgi, zapewniając w ten sposób komfort i bezpieczeństwo jazdy. Proces wyważania ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na redukcję wibracji, jakie przenoszone są za pośrednictwem kół wprost na kierownicę samochodu. To także rozwiązanie, które pozwala zapobiec ściąganiu pojazdu do boku jezdni, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także fakt, że niewyważone opony ulegają nierównomiernemu ścieraniu bieżnika. Profesjonalnie zamontowane ciężarki do kół mogą więc znacząco wydłużyć żywotność ogumienia!
Jak dobrać masę ciężarków do danego koła?
Najpopularniejsze ciężarki do kół samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych dostępne są w wielu różnych wersjach wagowych, od 5 do nawet 400 gramów. Podczas profesjonalnego wyważania kół wykrywa się lokalizacje, w których następuje bicie koła. Wyważarka automatycznie oblicza, jaką masę ciężarka należy umieścić na feldze, by zapewnić jej idealną równowagę. Oczywiście warto pamiętać, że w zależności od rodzaju pojazdu stosuje się odmienne rodzaje ciężarków. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się obciążniki do samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych, a także do jednośladów.
Jakie rodzaje ciężarków do kół wyróżniamy?
W zależności od rodzaju oraz masy pojazdu stosujemy kilka rodzajów ciężarków do kół. Wynika to przede wszystkim z możliwości montażu, ale także wagi potrzebnej do właściwego wyważenia kół. Inne realia występują bowiem w lekkim motocyklu, inne zaś w ważącym kilkukrotnie więcej samochodzie ciężarowym. Jakie rodzaje ciężarków do kół wyróżniamy? Podstawowy podział obejmuje:
-
Ciężarki nabijane - można stosować zarówno w przypadku felg stalowych, jak i obręczy aluminiowych. Ich zaletą jest przede wszystkim solidne mocowanie, dzięki czemu ryzyko odpadnięcia w trakcie jazdy praktycznie nie istnieje.
-
Ciężarki szprychowe – przeznaczone do motocykli oraz skuterów. Taki odważnik mocuje się na obręczy wprost do szprych, wyważając w ten sposób koło. Aby zapobiec poluzowaniu się, a co za tym idzie, odpadnięciu ciężarka, taki element mocuje się przy użyciu specjalnego narzędzia do wbijania.
-
Ciężarki klejone - przytwierdza się je do powierzchni wewnętrznej części felgi. To rozwiązanie jest znacznie bardziej estetyczne, ponieważ ciężarki są praktycznie niewidoczne, a ponadto podczas ich montażu z pewnością nie uszkodzimy powłoki lakierniczej obręczy. Obecnie w naszej ofercie dostępne są ciężarki w kolorze czarnym, grafitowym oraz różnych odcieniach szarości.
Ciężarek klejony powlekany SMART - GRAFIT
Ciężarek klejony powlekany SMART - SZARY
Ciężarek klejony SMART - CZARNY
Rosnąca popularność felg aluminiowych w pojazdach ciężarowych i autobusach sprawia, że coraz częściej stosuje się także klejone ciężarki o większych gramaturach, dedykowane właśnie tym rodzajom pojazdów, by zapewnić skuteczne wyważenie znacznie cięższych kół.
Ciężarek ALU klejony ciężarowy 200g
Ciężarek nabijany TUBLEX ciężarowy 400g
W naszej ofercie znajdują się ciężarki stworzone specjalnie z myślą o samochodach typu Off-Road/ SUV. Specjalne proporcje ciężarka klejonego zapewniają optymalne dopasowanie do większości felg aluminiowych samochodów SUV.
Ciężarek klejony Off-Road/SUV - CZARNY
Ciężarek klejony Off-Road/SUV - SZARY
Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na dynamiczne wyważanie kół są też specjalne granulaty do wyważania. W tym przypadku niewielkie kuleczki wsypujemy wprost do opony jeszcze przed założeniem na nią felgi. Podczas jazdy granulat przesypuje się wewnątrz koła, redukując w ten sposób wibracje i pozwalając na lepsze tłumienie nierówności.
Kompleksowy przewodnik po ciężarkach do wyważania kół - podsumowanie
Stosowanie ciężarków pozwala szybko i skutecznie wyważyć koła pojazdów osobowych, jak i ciężarówek czy motocykli. Sam proces wyważania pozwala ustalić miejsca, w których występuje nierówność rozłożenia środka masy, którą redukuje się poprzez zastosowanie ciężarków do kół. W sprzedaży znajdują się różne rodzaje obciążników, w tym chociażby klejone do wnętrza felgi, jak i odpowiedniki służące do nabijania na rancie. W celu zakupu wysokiej jakości ciężarków do wyważania kół dostępnych w dobrej cenie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.