Aby zapewnić trwałe przymocowanie ciężarka klejonego do felgi, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad.
1. Przygotowanie felgi
Należy upewnić się, że temperatura otoczenia, jak również felgi i ciężarka, jest nie niższa niż 16 st C. Następnie należy oczyścić felgę odpowiednim środkiem czyszczącym, np. izopropanolem lub benzyną ekstrakcyjną, aby usunąć resztki smaru i inne zanieczyszczenia.
2. Dopasowanie ciężarka do konturu felgi
Dopasować ciężarek z folią ochronną do konturu felgi. Krzywizna ciężarka i felgi powinny być zbieżne, ewentualnie promień krzywizny ciężarka może być nieco mniejszy.
3. Usunięcie folii ochronnej
Po dopasowaniu ciężarka do krzywizny felgi, należy usunąć folię ochronną z taśmy klejącej. Należy zwrócić uwagę, by nie dotknąć taśmy klejącej przed przyklejeniem jej do felgi!
4. Montaż ciężarka
Przycisnąć ciężarek do felgi zaczynając od środka i zmierzając w kierunku brzegów ciężarka, wywierając nacisk co najmniej 100 kPa.
Po zamontowaniu ciężarka, siła adhezji pomiędzy ciężarkiem a felgą zwiększa się z czasem. Po upływie doby osiąga ona około 80-90% ostatecznej wartości adhezji, zaś maksymalna adhezja osiągnięta zostaje po upływie około 72 godzin.
Uwaga: Farby do felg rozpuszczalne w wodzie
Od 2005 roku wszyscy producenci felg stosują farby rozpuszczalne w wodzie (wcześniej skład farb oparty był na rozpuszczalnikach). Charakterystyczne dla nich jest odkładanie się wosku na powierzchni felgi. Wosk ten można usunąć poprzez czyszczenie odpowiednim środkiem, np. izorpopanolem lub benzyną ekstrakcyjną. Bez uprzedniego oczyszczenia felgi, nie jest możliwe uzyskanie napięcia powierzchniowego odpowiedniego do przyklejenia ciężarka. Powinno ono wynosić nie mniej niż 32 mN/m, aby montaż ciężarka był trwały i bezpieczny. Dla nieoczyszczonej felgi ta wartosć spada poniżej 28 mN/m, wskutek czego ciężarek może odpaść bez wyraźnego powodu w ciągu 2 dni od wyważenia koła!
(81) (1)